Хитой ўзбекистонликлар учун 30 кунлик визасиз режим жорий этади
Ўзбекистон ва Хитой Ташқи ишлар вазирлари Ўзбекистон фуқароларига 30 кун давомида Хитой Халқ Республикасига визасиз саёҳат қилиш ҳуқуқини берувчи келишувни имзоладилар. Ўзгаришларнинг кучга кириши тўғрисида қўшимча маълумот берилади.
Ўзбекистон фуқароларига 30 кун давомида Хитойга визасиз саёҳат қилиш имконини берувчи битим 1 декабрь куни Ченду шаҳрида бўлиб ўтган бизнес-форум доирасида икки мамлакат ташқи ишлар вазирлари томонидан имзоланди.
«Бу ҳужжат алоқаларимизни янада фаоллаштириш, савдо айланмасини ошириш ва халқлар ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш йўлидаги яна бир муҳим қадамдир», — деди у ХХР ТИВ раҳбари Ван И билан учрашув якунида.
Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари ўтган йилнинг баҳорида президент Шавкат Мирзиёевнинг Хитойга давлат ташрифи чоғида виза режимини соддалаштириш бўйича келишувларга эришган эди.